W ofercie naszego sklepu znajdują się krążki fibrowe – materiały ścierne wykonane z fibry. Elementy tego rodzaju znajdują zastosowanie w przypadku szlifowania zgrubnego, gdy konieczne jest szybkie zdarcie wierzchniej części obrabianego materiału. Ze względu na swoją konstrukcję oraz parametry techniczne dysk fibrowy nadaje się do przeprowadzania profesjonalnego opracowania surowców różnego typu.
VSM ACTIROX z największym rozmiarem to innowacyjne ziarno ceramiczne, które posiada wyjątkowy kształt geometryczny. Dzięki temu doskonale radzi sobie z usuwaniem nadmiaru materiału podczas obróbki różnorodnych superstopów, stali nierdzewnej oraz stali węglowej.
Dzięki zastosowaniu VSM STEARATE Plus, możliwe jest osiągnięcie podwójnej efektywności w usuwaniu materiału oraz dwukrotnie dłuższej żywotności podczas obróbki metali nieżelaznych. To wszystko jest możliwe dzięki znacznemu zmniejszeniu przyczepności wiórów.
Tarcza fibrowa VSM CERAMICS wyróżnia się niezwykle skutecznym cięciem podczas obróbki powierzchni o ekstremalnej twardości. Dodatkowo, posiada wyjątkowo długą żywotność, przy zachowaniu bardzo korzystnego stosunku ceny do jakości.
Dysk fibrowy – charakterystyka produktu
Dyski fibrowe przyjmują formę płaskich, okrągłych elementów używanych razem ze szlifierkami lub polerkami. Zgodnie z nazwą, podkład krążka wykonany jest z fibry, czyli specjalnego materiału przypominającego sztuczną skórę. Uzyskuje się go poprzez sprasowanie papieru celulozowego lub bawełnianego z dodatkiem chlorku cynku. Taki proces produkcji sprawia, że fibra staje się bardzo odporna mechanicznie, w tym na ścieranie. Jednocześnie pracujący dysk fibrowy nie generuje nadmiernego ciepła i nie nagrzewa powierzchni, którą poddajesz obróbce szlifierskiej.
Na okrągły podkład fibrowy nakłada się następnie wybrany materiał ścierny. Ziarna o określonej granulacji uzyskiwane są na przykład z korundu – to twardy surowiec, którego drobiny przyjmują klinowy kształt i charakteryzują się równomiernym ścieraniem. Naturalny korund jest minerałem (tlenkiem glinu). Wariant syntetyczny korundu nazywany jest elektrokorundem. Jego kryształki ścierne są ostrzejsze od ziaren korundu, a dodawane mieszanki prowadzą do wzmocnienia właściwości ściernych.
Innym popularnym ścierniwem stosowanym na dyskach fibrowych jest węglik krzemu. Jako materiał nieciągliwy i bardzo twardy jest chętnie wybierany do prac kamieniarskich. Ziarna są dość kruche, ale mają przez to tendencję do tak zwanego samoostrzenia swojej powierzchni – dzięki temu dysk fibrowy z tej kategorii można eksploatować do samego końca.
Materiał ścierny jest przytwierdzany do fibry zwykle za pomocą żywic oraz podobnych środków wiążących. Oferowane przez nas dyski można stosować z powodzeniem jako krążki do szlifowania szlifierkami kątowymi, po zamontowaniu na odpowiednio dobranych talerzach wsporczych.
Fibrowe krążki do szlifowania – zastosowanie przy obróbce metalu
Fibrowe krążki do szlifowania są dość uniwersalnymi produktami ściernymi, które w zależności od użytego materiału nadają się doskonale do obróbki surowców różnego typu. Poza klasycznym przeznaczeniem, to jest szlifowaniem zgrubnym, dyski fibrowe mogą być doskonałym wsparciem przy usuwaniu ognisk rdzy czy też nierówności powstających w trakcie spawania lub cięcia plazmowego.
W przypadku wspomnianych wyżej powierzchni metalowych, z których chcesz usunąć korozję lub też je wyrównać, zastosuj krążki fibrowe typu elektrokorundowego. Sprawdzą się przede wszystkim w pracy z metalami nieżelaznymi, ponadto dobrze radzą sobie ze zwykłą stalą. Wielu użytkownik preferuje ten materiał ścierny również do szlifowania drewna, gdy konieczne jest szybkie usunięcie większych zadziorów i nierówności (na przykład po cięciu).
Jeśli planujesz opracowanie stali szlachetnej lub aluminium, nadal sięgaj po dyski elektrokorundowe, tym razem jednak uszlachetnione. Do takich materiałów doskonale nadaje się zatem elektrokorund cyrkonowy, którego ziarna podczas użycia dodatkowo ostrzą swoją powierzchnię. Ten wariant dysku fibrowego może tym samym poradzić sobie z bardzo twardymi stopami, na przykład z żeliwem. Z powodzeniem elektrokorund cyrkonowy sprawdzi się także przy obróbce szlifierskiej stali węglowych. Do podobnych metali, to jest stopów żaroodpornych, twardych i z domieszką kobaltu lub niklu wybieraj krążki fibrowe z elektrokorundem ceramicznym.
Jaki krążek fibrowy do drewna czy kamienia?
Krążki fibrowe używane są również do obróbki innych niż metal materiałów – mowa tu chociażby o drewnie, kamieniu czy szkle.
Najbardziej klasyczne ścierniwo stosowane w dyskach fibrowych, czyli korund, jest też tym najbardziej wszechstronnym. To właśnie korundowe krążki mogą zostać użyte do szlifowania metali nieżelaznych oraz stali węglowych. Ze względu na równomierne i łagodne ścieranie się ziaren korundu, dyski z tym materiałem są chętnie wybierane do obróbki twardych skór oraz drewna – umożliwiają łagodne uzyskanie określonego efektu końcowego obróbki szlifierskiej.
Krążek fibrowy z węglikiem krzemu to natomiast akcesorium niezbędne w każdym serwisie blacharskim lub lakierniczym. Dzięki właściwościom samoostrzącym ziarna ścierne są w stanie bardzo skutecznie szlifować wszelkiego rodzaju powłoki lakiernicze czy też epoksydowe. Warto również wspomnieć, że dyski fibrowe typu węglikowego służą do szlifowania powierzchni kamiennych oraz szkła. Są też odpowiednim materiałem do obróbki twardych tworzyw sztucznych.
Znajdź najlepsze krążki fibrowe do szlifowania
W naszym asortymencie znajdują się krążki fibrowe wykonane z materiałów ściernych różnego typu. Oferujemy bogatą paletę granulacji ziaren, dzięki czemu wybierzesz u nas produkt odpowiedni do prac, które planujesz wykonać.
Wszystkie oferowane dyski fibrowe są produktami markowymi i nowymi. Zapewniamy dostęp do wyrobów cenionych firm, zawsze w przystępnych cenach!